Komentáre a príspevky

Napísali o nás

  • Článok v štvrťročníku Ústavu verejnej politiky a ekonómie FSEV UK Public Policy News.
  • Úrad prezidenta Obamu pripravil v októbri 2009 memorandum, ktorého predmetom je zvýšený dôraz na evaluácie programov. Úrad sa týmto zaviazal poskytovať on-line informácie o evaluáciách, podporovať evaluácie vytvorením pracovných skupín a poskytnúť podporu tým inštitúciám, ktoré realizujú alebo inak podporujú evaluácie u seba… Obama a evaluácie (PDF, 72 kB)
 

The genesis story of Evaluation

In the beginning God created heaven and earth. He looked at everything he had made and said, “this looks very good.” On the 7thday he rested from all his work and his archangel, or deputy minister in evaluation, came to him and said “God, how do you know that what you created is very good? What is your criteria, and what data do you base your judgement on? What impacts were you hoping to achieve in this creation? Are you not too close to all this work to make an unbiased evaluation?” God thought about these questions all day and his rest was seriously disturbed.
On the 8th day, God said: “GO TO HELL LUCIFER!”, Evaluation was then born.

Halcolm, The Real Story of Paradise Lost.

 
Chlapík v balóne sa stratil a nevie kde je. Trochu klesol a uvidel ženu. Ešte klesol a kričí na ňu: “Prepáčte prosím, môžete mi pomôcť? Sľúbil som priateľovi, že sa s ním stretnem už pred hodinou ale neviem kde som.”
Žena mu odpovedala: “Ste v balóne asi 30 stôp nad zemou, medzi 40 a 41 stupňom severnej šírky a 59 a 60 stupňom západnej dĺžky”.
“Vy musíte byť evaluátor” kričí chlapík.
“Áno som, ako to viete?”
Nuž, všetko čo ste mi povedali, je technicky správne ale neviem čo si počať s tou vašou informáciou, a faktom ostáva, že som stále stratený. Pravdupovediac, veľmi ste mi nepomohli.”
Nato mu žena odpovie: “A vy musíte byť manažér.”
“To som, a vy to ako viete.”
“Nuž, odpovie žena, neviete kde ste a kam idete. Dostali ste sa tam kde ste vďaka veľkému množstvu teplého vzduchu. Dali ste sľub, ktorý neviete splniť a očakávate odo mňa, že vyriešim váš problém. Faktom ostáva, že ste v takej istej pozícii ako ste boli predtým, než sme sa stretli, ale teraz je to nejakým spôsobom moja vina.”

M.Q. Patton, Utilisation-Focused Evaluation, 4th Edition, Sage 2009

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *